laupäev, 28. november 2015

Hindamine - tegevuskava

Aine - Loodusõpetus, 3.klass
Tunni teema - selgroogsed loomad
Tegevuse eesmärgid:
Õpilane teab, kuidas selgroogsed loomad jagunevad.
Õpilane oskab nimetada linde, imetajaid, roomajaid, kalu ja kahepaikseid.
Õpilane orienteerub miksikese keskkonnas.

IKT vahendid: sülearvutid, wifi, projektor
Tegevuse põhjendus:
Tegemist on tunniga enne kontrolltööd, seega on tunni eesmärgiks kordamine. Õpilased lahendavad miksikese keskkonnas vastava teema onkonti (onkont - online kontrolltöö, mida võib kasutada kontrolltööks, harjutamiseks või koduse tööna).

Onkonti lahendades saab õpilane oma teadmised proovile panna ja kui ta töö valmis saab ja salvestab, annab keskkond tagasisidet hinde näol, mida näeb nii õpilane kui ka õpetaja. Samuti saab nii teada, millistes kohtades õpilased eksivad ehk mida tasuks üle selgitada.
Antud tunnis on hinne seega lihtsalt tagasisideks hetkeseisust.

Tegevus toetab järgmisi õpioskusi:
-kuulamine (tööjuhised)
-arvutikasutamise oskus
-tähelepanu
-keskendumine
-oskus teisi kuulata (rühmatöö tunni teises pooles)

Tegevuse kirjeldus:
Häälestamine - tund algab õpetaja loodud esitlusega selgroogsetest loomadest. Esitlus prezis.

Arvutite jagamine - korrapidajad jagavad igale õpilasele sülearvuti.
Miksikesse logimine - õpetaja vajadusel abistab osasid õpilasi sisselogimisel.
Onkont - harjutuse lahendamise ajal on tahvlile kuvatud taimer, kus õpilane näeb, kui palju aega on tal jäänud lahendamise lõpuni.
Arvutite sulgemine - õpilased viivad arvutid kappi, samal ajal näeb õpetaja juba oma arvutist, milline on üldine seis klassis antud teemat silmas pidades.
Rühmatöö - teine osa tunnist on rühmatöö, kus klass jagatakse 5 rühma. Iga rühm saab ühe teema: kalad, kahepaiksed, linnud, imetajad, roomajad. Rühm peab A4 paberile koostama mõistekaardi ehk kirja panema kõik, mida nad koos selle teema kohta teavad. Tahvlile kuvatud taimer.
Rühmadesse jagamine Team Up keskkonnas:


Ettekanne - tunni lõpus annavad rühmad tehtud tööst teistele ülevaate ning vahetunnis pannakse mõistekaardid tahvlinätsu abil seinale.
Tagasiside - õpetaja annab rühmatööle ja selle tulemusele tagasisidet.

teisipäev, 17. november 2015

Vaatlused - tööleht 3

Vaatlused kolmanda töölehe järgi tegin viiendates klassides - ajalugu ja kirjandus. Hakkas silma väga hea tunnidistsipliin ning eriti meeldis see, kuidas kirjanduse õpetaja oma tunni alguses mind klassile tutvustas. Vaatlused Google Drives -tööleht nr 3.

Praktika ülesanne 3 - analüüs


Kas eelnevalt koostatud tegevusplaanist oli kasu? Põhjenda!

Lisaks tegevusplaanile oli meil  õpilastega paberile kirjutatud, kes millise toiduaine toomise eest vastutas. Seega vaatasime juba enne tundi,  kas meil on võileibade ja pannkookide tegemiseks kõik vajalikud vahendid ja toiduained olemas. 
Tegevusplaani järgi tuletasin endale meelde, millises järjekorras mida teen, seega oli tegevusplaanist kasu. 
Tund õppeköögis meeldib lastele alati väga, nad on elevil ja energilised, seega on oluline kõik eelnevalt läbi mõelda. Ilma tegevusplaanita oleksime ilmselt kohe pannkoogitainast ja võileibu tegema hakanud, aga tänu eelnevale planeerimisele ei pääsenud õpilased ohutusreeglitest ning hügieeninõuetest.
 
 Kuidas õnnestus/ei õnnestunud tegevuse läbiviimine?

Tegevuse alguses pidime tahvelarvutitest retsepte ja võileiva pilte otsima, kuid kuna meil oli vaja vaid kaks seadet, siis kasutasid lapsed oma nutitelefone. Wifisse logimisega läks veidi aega ning ka levi õppeköögis kõikus. Siiski saime retsepti kätte ja lapsed ajasid sealt iseseisvalt näpuga järge.
Õnneks alustasime juba vahetunnis selle tunniga, et jõuaksime tunni lõpuks kõik valmis, söödud ja koristatud. 
Kui hiljem laua katsime ja koos sõime, siis õpilased said vestelda sellest, palju nad kodus söögitegemisel kaasa löövad. 
Õnnestumisele aitas kaasa see, et iga laps oli võtnud oma kokku lepitud toiduaine kaasa ning pidas kinni hügieenireeglitest ja ohutusnõuetest. Samuti olid nad väga tähelepanelikud üksteise suhtes ning koristasid enda järelt.

 
 Mis takistasid/aitasid tegevust läbi viia?

 Viisin tunni läbi kahes grupis ehk kaks korda. Lapsed vajasid pidevalt rohkelt abi, eriti pannkookide küpsetamisel ja siis oli raske end võileivategijate ja küpsetajate vahel jagada. Klass on varem mitmel korral õppeköögis toimetanud, kuid sel korral olid nad kuidagi rohkem kartlikud ning vajasid õpetajapoolset pidevat kinnitust, et teevad õigesti. Kaalumisel-mõõtmisel olid nad täpsed ja kiired, raskusi valmistas pannkookide keeramine (kuum pliit ja kartus end põletada). Samas grupisiseselt olid nad abivalmid ning lauakatmine ja koristamine raskusi ei valmistanud.
Koos õpilastega võileibade ja kookide söömine oli väga mõnus, tekkis selline soe õhkkond ning lapsed olid tunnist vaimustuses.


Mida oleksid teinud teisiti?

Leian, et sellist tundi on päris raske läbi viia, kuid ka tagantjärele mõeldes ei teeks midagi teisiti. Vaatamata sellele, et  peale tundi olin ikka toimetamisest, juhendamisest ja kuumast pliidist päris väsinud, tulid pannkoogid imemaitsvad ning oma klassiga hoopis teistmoodi tunnis tegutsedes sain  ise ka väga positiivse elamuse.
Lastelt sain samuti vaid positiivset tagasisidet ning kogu selle toimetamise sees ei saanud nad arugi, kuidas tegelikult õpivad: mõõtmine, kaalumine, retseptist aru saamine (dl, spl jne), koostöö jne.